PROFESJONALNIE
I SKUTECZNIE

UCZYMY JEŹDZIĆ

Czym grozi jazda na podwójnym gazie?

Zbliża się długi weekend. Niestety wraz z natężeniem ruchu na drogach pojawią się osoby prowadzące na „podwójnym gazie”. Czym grozi jazda pod wpływem alkoholu i jak kara się takie przewinienie ?

Jazda „pod wpływem” a polskie prawoZgodnie z Kodeksem karnym:

🔴 Prowadzenie w stanie „po użyciu” (od 0,2 do 0,5‰) to wykroczenie. Grozi za nie grzywna do 5 tys. zł, 10 punktów karnych, zakaz kierowania pojazdem mechanicznym na okres od pół roku do 3 lat.

🔴 Prowadzenie w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5‰) jest przestępstwem. Grozi za nie: grzywna (uzależniona od dochodów), konieczność wpłaty środków na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym w wysokości od 5 tys. do 60 tys. zł, a także zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres od 3 do 15 lat.

Widzisz pijanego kierowcę? Reaguj!!!.

Według policyjnych statystyk w 2020 r. doszło do ponad 2,5 tys. wypadków z udziałem uczestników dróg[1]. Nawet niewielka dawka napoju wysokoprocentowego powoduje dekoncentrację i konieczność dłuższego skupienia. Jak podaje PARPA, wzrost stężenia alkoholu we krwi o 0,5‰, dwukrotnie zwiększa prawdopodobieństwo wypadku drogowego. Jeśli więc widzisz, że inny pojazd dziwnie jedzie – np. zatrzymuje się bez powodu, nie trzyma wytyczonego kierunku – zgłoś to na policję!

Być może w ten sposób zapobiegniesz tragedii na drodze.

Źródła:

https://statystyka.policja.pl/

https://www.parpa.pl/…/zagrozeni…/nietrzezwosc-kierowcow