PROFESJONALNIE
I SKUTECZNIE

UCZYMY JEŹDZIĆ

Jak dbać o karoserię?

Lakier w samochodzie to bardzo istotny element. Wpływa on nie tylko na wygląd pojazdu, ale również zabezpiecza karoserię – chroni przed korozją, matowieniem, odbarwieniami. To istotne zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy często pojawiają się przymrozki, opady deszczu i śniegu, a na ulice pokryte są grubą warstwą soli. Jak utrzymać lakier w dobrym stanie na lata?.

Lakier wymaga regularnej pielęgnacji. Dotyczy to nie tylko samochodów używanych, ale również tych prosto z salonu. Auto należy systematycznie czyścić, eliminując zabrudzenia mogące trwale uszkodzić karoserię, jak np. ptasie odchody, pozostałości po owadach. Pojazd najlepiej myć ręcznie, ponieważ szczotki w myjni automatycznej mogą zarysować powłokę lakierniczą. Zaleca się też zabezpieczenie nadwozia za pomocą środków nabłyszczających. W przypadku pojawienia się drobnych zarysowań można zdecydować się na polerowanie karoserii. Na rynku są dostępne specjalne preparaty, ale warto zlecić taką usługę w profesjonalnym punkcie (w takich miejscach stosuje się mechaniczną polerkę).

Co w przypadku większych zarysowań? Jeśli na Twoim samochodzie pojawią się głębsze rysy, musisz je jak najszybciej usunąć. Można to zrobić we własnym zakresie, np. używając specjalistycznych kredek. Jednak są to działania doraźne, ponieważ nałożona warstwa z czasem zacznie się ścierać. Niektórzy decydują się na lakier w sprayu, ale często trudno jest dobrać odpowiedni kolor, a dodatkowo trzeba mieć wprawę, by równomiernie pokryć powierzchnię. Do najlepszych opcji należy więc oddanie auta do lakierni.