PROFESJONALNIE
I SKUTECZNIE

UCZYMY JEŹDZIĆ

Na co zwracać uwagę, decydując się na zakup opon zimowych?

Na dworze robi się coraz chłodniej, a poranne temperatury wynoszą mniej niż 7 st. C. To oznacza, że pora wymienić ogumienie na zimowe. Jeśli nie dysponujesz oponami zdatnymi do użytku, musisz pomyśleć o zakupie nowych. Czym kierować się przy wyborze opon?

Poniżej lista elementów, na które warto położyć nacisk:

❌ Nie kupuj „używek” Zakup używanego ogumienia nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ mogą pojawić się w nim ukryte wady zmniejszające przyczepność i wydłużające drogę hamowania. Na taki stan rzeczy wpływa m.in. niewłaściwe przechowywanie produktów.

❌ Dobierz opony o odpowiednich parametrach. Wybierając opony, należy dokładnie zapoznać się z zaleceniami producenta. W instrukcji podane są parametry, takie jak: szerokość, średnica, wysokość profilu. Duże znaczenie mają ponadto indeksy nośności i prędkości.

❌ Sprawdź, czy opona jest dopuszczona do użytku na terenie UEHomologacja europejska – oznaczona symbolem ECE – stanowi niezmiernie ważny element wpływający na bezpieczeństwo. Takie oznakowanie to informacja, że produkt został poddany testom i nadaje się do użytku.

❌ Uważaj na oznakowanie. Na oponach zimowych powinien znajdować się tzw. symbol alpejski, czyli płatek śniegu. Czasem spotyka się litery M+S, które wskazują, że produkt ma zimowy bieżnik, natomiast nie jest zbudowany ze specjalnej gumowej mieszanki.

Źródło:https://pzpo.org.pl/aktualnosci/pora-zmienic-opony.html.