PROFESJONALNIE
I SKUTECZNIE

UCZYMY JEŹDZIĆ

Jak prowadzić po zmierzchu?

Prowadzenie po zmierzchu jest ciężkie nawet dla doświadczonych kierowców. Trudniej ocenić sytuację na drodze lub zauważyć nieoświetlone obiekty. Wprawdzie po pewnym czasie oko zaczyna się adaptować i dostrzegać coraz więcej szczegółów, jednak nie zmienia to faktu, że w dzień widać dużo więcej. Jak sobie poradzić w takiej sytuacji?

Poniżej lista praktycznych wskazówek:

? Przed wyruszeniem w trasę sprawdź oświetlenieW warunkach gorszej widoczności trzeba szczególnie zadbać o oświetlenie. Zweryfikuj, czy wszystkie żarówki działają, a także sprawdź, sprawdź, czy reflektory są ustawione w odpowiedniej pozycji.

? Zadbaj o czystość szyb i lusterekUpewnij się, że Twój samochód jest przygotowany do jazdy po zmierzchu. Zabrudzone szyby lub lusterka mogą pogarszać widoczność.

? Zachowaj odpowiednią prędkośćPomimo że nocą ulice są puste, przestrzegaj przepisów. Po zmierzchu ciężej dostrzec przeszkody drogowe lub leśne zwierzęta wbiegające na jezdnię.

? Pamiętaj o higienie wzrokuZadbaj o wzrok. Jeśli jesteś przemęczony, sięgnij po krople nawilżające do oczu. Pamiętaj także, by co jakiś czas się zatrzymać i przesuwać oczy w różne strony. Takie ćwiczenia wzmacniaj mięśnie gałki ocznej, poprawiając ostrość widzenia.

? Unikaj patrzenia w reflektory nadjeżdżających pojazdów. Kiedy długo jedziemy w długim ciemnym półmroku i nagle czujemy ostre światło, skupmy nasz wzrok na prawym krawężniku. Nie patrzmy w jego światła (nadjeżdżającego pojazdu – przyp. red.), bo w momencie przejeżdżania od pół sekundy do sekundy będziemy mieli mętlik w głowie i nie będziemy nic widzieli – tłumaczy Waldemar Florkowski prowadzący kanał Moto Doradca na YouTube

.