PROFESJONALNIE
I SKUTECZNIE

UCZYMY JEŹDZIĆ

Upały a awaryjność samochodów – jak zmniejszyć ryzyko usterek?

Upały nie są przyjazne dla samochodu. Wysokie temperatury to większe prawdopodobieństwo przegrzania się silnika, rozładowania akumulatora, a także szybszego zużywania się ogumienia. Jak ochronić się przed skutkami nadmiernego nasłonecznia?

Poniżej przegląd częstych awarii:

🔴 Przegrzanie silnika. Wśród przyczyn nagrzania się silnika należy wskazać ubytek płynu chłodniczego, awarię wentylatora lub termostatu. Co zrobić, kiedy zobaczysz kontrolkę ostrzegającą przed zbyt wysoką temperaturą? Najlepiej zatrzymaj pojazd, sprawdź, czy trzeba dolać płynu chłodnicowego. Zaobserwuj, czy pod autem widać wyciek. Jeśli nie zauważysz niczego niepokojącego, a po krótkiej przerwie samochód bez trudu odpali, jedź dalej. Pamiętaj jednak, by w najbliższym wolnym terminie udać się do warsztatu, żeby sprawdzić, czy wszystkie podzespoły działają prawidłowo.

🔴 Rozładowanie akumulatora. Akumulator rozładowuje się nie tylko zimą, ale również latem. Upały powodują, że bateria samochodowa szybciej ulega samorozładowaniu. Wynika to z faktu, że pod wpływem wysokich temperatur elektrolity wyparowują, wzrasta stężenie substancji żrących, co prowadzi do degradacji akumulatora. Aby temu zapobiec, warto przed dłuższym wyjazdem sprawdzić napięcie baterii. Można także wymontowywać akumulator i przechowywać go w wentylowanym pomieszczeniu.

🔴 Szybsza eksploatacja opon. Jazda po nagrzanym asfalcie powoduje, że ogumienie szybciej się zużywa. Dobrze więc regularnie kontrolować ciśnienie w oponach, a także weryfikować, w jakim stanie jest bieżnik.